Šetřit, šetřit a šetřit..

17. listopadu 2016 v 10:05 | Ginger White |  Mé myšlenky
K napsání článku na toto téma jsem byla snad až donucena okolím. Vlastně já většinu článků píši hlavně o tom, kde mě kdo zaujal, potěšil nebo naštval. Teď bych ráda napsala o tom, co mě ze začátku i celkem těšilo, ale teď už mi to leze neskutečně na nervy. Řeč je vlastně o prosté otázce: "Ty jo, ty se máš, že máš tolik peněz. Ty si asi hodně vyděláváš, že?". Nebo: "Tobě rodiče dávají nebo dali hodně peněz, viď? To se někdo má no..".

Nejdříve pro ujasnění. Není to tak, že by naši byli nějaký milionáři. Ani já nejsem. Jen jsme vždy měli tolik peněz, abysme si koupili tak nějak vše, co potřebujeme a sem tam i něco, co chceme. Také nechci psát tento článek, abych nějak vyzdvihla svou finanční situaci. To si myslím, že ode mě ani lidé, co sem chodí častěji, neočekávají.

Jde ale hlavně o to, že kolem sebe vidím lidi, kteří na tom nejsou s penězi nejlépe, ale přitom by si mohli žít královským životem, o kterém se mi nikdy ani nesnilo. Rozhází všechny peníze za blbosti, neumí šetřit, kupují si zbytečné věci jen na to, aby se s nimi mohli chlubit a pak za rohem brečí a jí týden starý chleba. Kam dali ti lidé mozek? Bohužel se mi zdá, že takových případů kolem mne přibývá.

Uvedu příklad. Mám známého, který pochází z velmi bohaté rodiny. Jeho tatínek dělá dlouhá léta manažera v Německu a jeho maminka je prosperující podnikatelka. Jen jeho táta bere více peněz, než moji rodiče dohromady. Jezdí si na luxusní dovolené a kupují drahé značkové oblečení. Každý rok úplně nové auto a na Vánoce je za všemi těmi dárky u stromečku nevidíte. Vypadá to dobře, že? Až na to, že byt se jim pomalu rozpadá, protože nemají peníze na to, aby investovali do bydlení. Mají dluhy, kam se člověk podívá. Dokonce můj známý nešel do školy, protože si rodiče nemohli dovolit zaplatit mu vysokou a kolej nebo bydlení. On sám, zvyklý na to, že rodiče vše zaplatí, nepracuje. Bydlí u nich ve svých 25 letech a nechává se živit. Vždyť oni přece musí ukázat okolí, že na to mají..

Až je mi z nich smutno. A pak přijde kamarád za mnou a ptá se mě, kde jsem vzala všechny ty peníze. Jak si mohu dovolit koupit si tohle a tohle a jet tam a tam, a přitom mít stále základ, kdyby se náhodou něco stalo. Byla jsem od mala vedená k tomu, že se má šetřit. Moji rodiče trávili v práci v mém dětství hodně času. Táta dělal i "čtyřiadvacítky" a mamka měla jeden čas 3 práce. Skoro jsem je neviděla a hodně času jsem trávila u babičky, která mě vždycky učila, že je každá koruna dobrá a vypěstovala ve mně dobrý a hlavně zdravý vztah k penězům. Aby ne! Sama dělala celý život na statku, stejně tak jako děda. Plat měli průměrný. Vychovali a zabezpečili dvě děti, kupovali nová auta, mají vlastní byt i s pozemkem a procestovali skoro celou Asii! :)

Moji rodiče se po čase uklidnili a začali pracovat normálně. Začali ale také šetřit a vtloukli mi podobný základ, jako moji prarodiče. Máme na nové auto, ale proč ho kupovat, když staré stále funguje? Mamka chtěla novou kuchyň. Pár věcí koupili a zbytek si vyrobili a namontovali sami. Uznávám, že se při tom skoro rozvedli, ale kuchyň, která by je stála 80.000,-, je vyšla na necelých 40.000,-.. Drahé dárky na Vánoce? Vždyť největší radost udělá člověku osobní a někdy i vlastnoručně vyrobený dárek!

A jak šetřím já? Jídlo si kupuji tak, abych ho spotřebovala. Téměř nic nevyhazuji. Když mi zbyde oběd, dám ho do mrazáku a vyndám na jindy. Staré pečivo? Klišé, ale nechávám ho zvířatům do krmelců a koním. Vystačím si s oblečením ze sekáčů. Stejně zde nakupuji radši a najdu oblečení, které skoro nikdo jiný nemá. A hlavně pracuji od té doby, co jsem vyšla ze školy. Nemám stálou práci. Chytám se nabídek kolem a baví mě to. Chvilku jsem si vydělávala v Praze, chvilku v Německu, teď jsem se vrátila zpět domů. Platím internet, telefon, nájem, zdravotní pojištění a další potřebné věci. Přispívám také pravidelně charitám pro dobrou věc, bohužel musím platit celkem drahé léky a ráda kupuji dražší kosmetiku. Přesto zvládnu ušetřit tak, že jsem každý měsíc pár tisíc v plusu.

A že vypadám jako někdo, kdo si peníze neužívá? :) To ne. Jsem studovaná ekonomka, a tak vím, že se peníze mají vracet zpět do oběhu, aby se ekonomika mohla rozrůstat. Ráda utrácím za knihy, hudbu a dražší víno nebo whisky. Sem tam nějaký ten koncert nebo divadlo. Na dovolené čas od času zamířím také a ráda si užívám s kamarády na párty nebo v dobré restauraci. A asi už po miliontý to napíšu. Pořád u toho zvládám šetřit. A víte proč? Protože vím, co si mohu dovolit. Zkuste to a nebudete věřit vlastním očím, kolik se dá například na jídle ušetřit.

Tak jo. Možná trochu nezáživný článek na můj vkus, ale potřebovala jsem to ze sebe vypsat. Mohla bych psát dál a dál, třeba o tom, jak mě štve, že lidé plýtvají apod. To zase ale jindy.

Děkuji za přečtení.

Vaše šetřilka Ginger White
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 beallara beallara | Web | 17. listopadu 2016 v 10:26 | Reagovat

Znám několik ekonomů, kteří jsou skvělí v teorii, v praxi jsou zoufalí, nedokáží finance rozumně otáčet, není to o vzdělání.
Krásně jsi podtrhla vliv rodiny na jedince a zde já vidím tu podstatu. Když vyrůstáš ve zdravém prostředí, dokážeš s financemi lépe hospodařit než v rodinách, kde peníze tečou všemi směry a nezúročí se.
Zůstaň svá a nikdy nebudeš holá zadnice,

2 Ginger White Ginger White | Web | 17. listopadu 2016 v 10:58 | Reagovat

[1]: Máš pravdu, ale já to s tím vzděláním nemyslela nijak vážně. :) Děkuji za komentář.

3 Jasmínová Jasmínová | Web | 17. listopadu 2016 v 11:34 | Reagovat

Moje řeč. :-)

4 padesatka padesatka | E-mail | Web | 17. listopadu 2016 v 15:57 | Reagovat

Jsem marnivá a mlsná, šetřit neumím..ale jídlo žádné nikdy nevyhazuju, aspoň že tak. Dárky vyrábět taky neumím, to si vždycky představím scény z Pelíšků.

5 V. V. | Web | 20. listopadu 2016 v 10:33 | Reagovat

Moje řeč. Akorát to mám doma tak trochu naruby, protože mě celkem štve, že by jsme mohli na spoustu věcech ušetřit a nikomu se do toho moc nechce. No, v tomhle se celkem těším, až budu samostatný dospělec. :D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama