Má maturita

25. srpna 2016 v 15:19 | Ginger White |  Má maličkost
Zkouška dospělosti? To těžko.. Tedy alespoň já nedospěla. Ani asi nedospěji. Popravdě řečeno, co to vlastně znamená? Nemyslím si, že znám někoho dospělého. I když má maturitu. Proboha.. Horší úvod článku jsem snad v životě nenapsala. Pardón, já jen prostě neumím psát ty začátky. A to mám maturitu! Ne opravdu, už začínám být trapná, takže k věci. :)

Někdo maturitu udělá, někdo ne. Někoho to čeká, někdo to má za sebou a někdo si to zkusí vícekrát. Já díky bohu jen jednou. I když pravda je, že žádný velký dojem ve mně tahle zkouška ohněm nezanechala.

Jak to tedy probíhalo?

Měla jsem tři části maturity - státní, praktickou a ústní. To vše se konalo v jednom měsící - květnu 2015 (sakra to je to už přes rok..? - neskutečný). První mě čekala státní, písemná maturita. Čeština sloh a didaktický test a stejně tak angličtina. Matice jsem se díky bohu vyhnula. To bych možná tenhle článek ani nepsala.. Angličtina pohoda a klídek. Nebyla jsem ani nervózní, vše jsem stíhala. Dohromady jsem měla nějakých 98% a to s prstem v nose. :D U češtiny jsem si tak jistá nebyla. Byla jsem dost vynervená, protože na jazyky jsem sice talent.. to jo.. ale ne na ten náš mateřský. Sloh se mi moc nepovedl a to jsem měla nějaký zvláštní pocit, že jsem ho napsala naprosto fantasticky. Nostradamus ze mě asi nebude.. U didakťáku jsem si zase myslela, že jsem ho pos*ala a hle - měla jsem za 2. Státní za mnou a mně spadl jeden velký kámen ze srdce (i když výsledky jsem samozřejmě měla až na konci měsíce).

Jako další následovala praktická maturita. Jednou částí byla ekonomická práce. Tu jsem psala na hospodaření podniku a téměř celou jsem jí obšlehla z učebnice ekonomiky mého bratra.. (nee, to bych si nedovolila ;)).. Dostala jsem za 2, protože jsem měla málo praktických příkladů. To mě ale opravdu netrápilo. Vychcanost jede! Chtěla jsem říct poctivost.. Poctivost jede, sakra děcka! To si pamatujte.. :D Druhou částí, protože jsem studovala gastronomický obor, byla obsluha. Nee, nemuseli jsme nikoho ve skutečnosti obsluhovat - to bych tento článek asi taky nepsala. Klasika - vytvořit slavnostní menu a seminární práci k dané příležitosti, kterou jsme losovali. Já mám smůlu. Mám prostě debilní smůlu. Měli jsme skvělý témata.. Valentýnská večeře, narozeniny, myslivecká slavnost, rybí slavnosti nebo oslava pro děti. Sakra tolik nápadů bych měla. Já si vytáhla poje*anou oslavu Nového roku. Díky, díky všem. Jediné téma, které jsem nechtěla.. :D No a k tomu samozřejmě i prostřít stůl a u něj mluvit o oslavě a o složitém způsobu obsluhy. Nakonec za 2. Trochu jsem popletla podávání nápojů a také jsem zapomněla (nebo jsem spíš nikdy nevěděla), že Becherovka se podává namražená.. Tak promiňte, že tento zázrak Karlových Varů moc nepiju.. Pravda je, že jedna moc hodná paní učitelka se mě snažila rozkošně potopit. Já si však byla jistá v kramflecích a snadno jsem se nevzdala.. Udělala jsem dobře. Ze seminární práce jsem měla za 1. Tedy skoro ne, protože jsem jaksi zapomněla, že se dokumenty mají zarovnávat do bloku.. To jako vážně? Tohle se dnes u maturit řeší? To nevadí, že nevíš, jak se to píše. Hlavně, že to máš zarovnané do bloku - na to mi hodně dáme.

Poslední a pro mě nejjednodušší částí byla část ústní. Ráno před zkouškami jsem vykouřila asi půl krabičky cigaret, ale jinak to bylo fajn a dokonce jsem si to celkem užila.. Ne mami, přísahám, že nekouřím! Angličtina? Zase samozřejmě pohoda. Vytáhla jsem si Williama Shakespeara a literaturu. Dokonalé téma. Za 1 a to jsem tam ani nestrávila předepsaných 15 minut. Ekonomika? Pohoda. Vytáhla jsem si mzdy. Za 1. Kein problem. Informatika? Paní předsedkyně si zrovna na mou zkoušku velmi naléhavě odběhla. Náš perfektní učitel (jeden z mála, s kterým se dalo normálně bavit) se zeptal na to, jestli umím tancovat valčík.. Netuším proč. Poté mi ukázal jak se tedy v tom Excelu ty tabulky tvoří a dal mi za jedna.. Ehm. Nevím, jestli bych to měla takhle zveřejňovat. Nicméně tento učitel byl pro mě takový zachranný bod střední školy. Mohla jsem za ním s jakýmkoliv problémem a přestože byl samá sranda, dokázal nás naučit. Kéž by takových učitelů bylo více.. Čeština? Svatý Xaverius od Jakuba Arbese. No něco ze mě vypadlo a myslela jsem si, že mi dají tak za 4.. A hle! Za 1.. Doteď nechápu jak a proč.. ? Asi mé kouzlo osobnosti.. :D No a praktické předměty? Vytáhla jsem si lihoviny. 15 minut jsem breptala o alkoholu - aniž bych věděla, jestli to všechno říkám správně.. A znovu tam byla má oblíbená paní učitelka, která se mě snažila potopit. Ta ženská mě snad pronásleduje.. Naštěstí jsem si zase byla celkem dost jistá a má výsledná známka byla znovu za 1.

Popravdě? Květen utekl jako voda. Myslela jsem si, že se budu cítit nějak zvláštně nebo výjimečně. Hlavně, když má maturita nakonec dopadla výborně. Po tom, co jsem vše udělala, sedla jsem si se spolužačkou do baru. Objednaly jsme si panáka Jacka Danielse a chvíli jen tak tiše seděli. "Máme to".. prohlásila jsem po chvíli a pozvedla sklenku. "Jo..máme.".. odpověděla ona a přiťukla si. Žádné velké oslavy, žádný pláč štěstí ani obrovská radost. Nejspíš jsem to ani nechtěla. Věděla jsem totiž, že jakmile tohle skončí, budu muset být tou dospělou. Budu vypuštěná do světa na vlastní pěst a už mě nikdo nepovede za ručičku. Nebyla jsem připravená a nejsem ani teď. Ale peru se s tím a možná o tom je život, možná o tom je dospělost. Umět najít své místo a probojovávat se skrze všechny strasti. Nic to ale nemění na tom, že ve skrytu duše stále toužím být malým dítětem, hrajícím si na piráty a majícím svou falešnou iluzi o krásném a nezkaženém světě.

Nicméně si stále stojím za tím, že maturita je jen fraška a pokud nepočítám státní, která není tak složitá, je to nejspíš jen o tom, jak sympatický člověk je a jak si sedne s učiteli. A ne, Jidáš opravdu nebyla podpásovka.. Já odpověděla správně a je ostuda, že většina z vás ne. Jen do mě, ale je to prostě tak..

A jak probíhala vaše maturita? Byla to pro vás zkouška ohněm nebo jen rutinní záležitost?

Vaše "nedospělá" Ginger White
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Bobouš Bobouš | E-mail | Web | 25. srpna 2016 v 15:38 | Reagovat

S tím Jidášem :D já sice maturovala až letos, ale štve mě, že vloni mi tu otázku i s odpovědí jaksi popsal přítel jen tak mezi řečí, a proto nedokážu říct, jestli bych to věděla. Fakt by mě to zajímalo.

2 Joina Joina | Web | 25. srpna 2016 v 15:41 | Reagovat

Já jsem se díky matematice nedostala a teď mám poslendí šanci to zkusit od znova, ještě M a Aj mi vubec nejde tak nevím co dělat... Jsi dobrá že ty jsi to dala a přitom se nedá říci že jsem blbá, ale zrovna těmto předmětům vůbec nefandím.

3 Narcis Narcis | Web | 25. srpna 2016 v 18:47 | Reagovat

Maturita - jen slovo, které každého děsí. Myslím, že na ní není nic hroznýho. Spíš je hrozný to, co přijde potom. Zvládla jsi to dobře stejně jako většina republiky. Jidáš mohl potopit jen debily. )

4 Ginger White Ginger White | Web | 25. srpna 2016 v 19:49 | Reagovat

[2]: Tak to držím palce. :) Mě taky na škole nešla spousta předmětů, protože jsem jim moc nefandila.. Třeba zrovna ta matematika. ;)

[3]: Jsem ráda, že s Jidášem někdo souhlasí. :)

5 Sonya Sonya | E-mail | Web | 28. srpna 2016 v 16:37 | Reagovat

Nechápem toho Judáša, o čom ide reč...?

6 Ginger White Ginger White | Web | 28. srpna 2016 v 18:58 | Reagovat

[5]: V didaktickém testu z češtiny jsme měli jednu otázku, já přesně nevím, jak to bylo. Ale byla naznačená zrada a pak tam bylo příjmení Iškariotský, no a za úkol bylo doplnit křestní jméno z bible.. Třičtvrtě ČR to vyplnilo špatně nebo vůbec a potom si všichni stěžovali, že byly v testu těžké otázky a odkazovaly třeba právě na tuto otázku.

7 gitty93 gitty93 | E-mail | Web | 30. srpna 2016 v 10:43 | Reagovat

No jo taky patřím k těm, co se do kostela dostanou jen náhodou a stejně vím, kdo to byl Jidáš :D škoda, že jsem maturoval o trochu dřív :D třeba bych se pobavil
na druhou stranu přemýšlím, na které škole se maturuje z lihovin? se svým obyčejným gymplem bych to čekal leda tak v chemii, ale jako zajímavá možnost, přece jen některým studentům by mělo být umožněno maturovat z toho :D čemu se 4 roky studia věnovali

8 Ginger White Ginger White | Web | 30. srpna 2016 v 22:47 | Reagovat

[7]: Studovala jsem podnikání zaměřené na gastronomii a hotelnictví.. Takže lihoviny celkem důležité. :D Bohužel já se věnovala ty 4 roky jen pár skleničkám, ale myslím, že spousta maturantů toho má na toto téma nalito v hlavě dost. :D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama