Ztrácím víru, ne přesvědčení

25. července 2016 v 11:00 | Ginger White |  Mé myšlenky
Víte, já už od mala směřovala hodně k mírové ideologii a pacifismu. Nikdo mě k tomu nevedl. Nemyslím si ani, že by moji rodiče byli pacifisté. Asi ne. Prostě jako bych to v sobě měla nějak zakódované. Nevím. Čím jsem byla starší, tím víc jsem se o pacifismus zajímala a také mu více propadala. Jsem proti jakémukoliv násilí a válkám, neboť jednoduše věřím, že vždy existuje jiná cesta, jak vyřešit spory, i ty mezinárodní, aniž by muselo být použité násilí. Také jsem si jistá, že cena, kterou zaplatíme za válku je vyšší, než její výnosy.

No a samozřejmě jsem i celkem politicky založená osoba a sleduji dění kolem sebe. A to mne bohužel nutí napsat tento článek, protože čím více sleduji vše, co se děje kolem nás, tím více začínám věřit, že není pacifismus aplikovatelný. Aby nedošlo k omylu, já neztrácím svá přesvědčení. A nemyslím si ani, že by vznikaly situace, které nejdou vyřešit bez násilí. Problém je podle mne v lidech. Já totiž nevěřím tomu, že v dnešní společnosti lidé umí řešit spory dohodou. Říká se, že demokracie je dobrá ideologie, ale naprosto selhává, co se týká praktického světa, protože nedokáže vyřešit spoustu situací. U pacifismu to vidím tak, že je to dobrá ideologie, ale naprosto selhává, protože ji lidé nedokážou a nechtějí použít.

Svět je zkažený, ale zkazili jsme ho my. A já mám strach, že jiné řešení, než to násilné, se konat nebude. Pochybuji, že i mezi vámi se najdou lidé, kteří se mnou souhlasí. A velmi se mne dotýká, když vidím názory lidí kolem na různé situace. To, co dokážou ze sebe kolikrát vypustit. Že lidi takovéhle věci vůbec napadnou. A ještě horší je, že takovéhle věci (každý si najděte svou situaci, myslím, že nemusím uvádět příklad) napadají i ty "nejvyšší". Uchylují se pak k radikálním řešením, které situaci možná na chvíli uklidní, ale celkově jen zasejí ještě větší zlo. Násilí plodí jen další násilí a rozhodně není řešením do budoucnosti. Copak si přejete žít v takovémhle světě? Jak si můžeme říkat, že jsme vyspělí lidé, když se chováme hůř jak zvířata a není nám cizí kvůli své sobeckosti zabíjet a ubližovat jiným?

Stále ale doufám, že se najde více lidí jedoucích na stejné mírové vlně, na které jedu já. Pokud by se lidé nebáli změnit své myšlení a nebáli se dát míru, tím ale myslím tomu pravému míru, šanci, svět by byl rozhodně hezčím místem. Podle mého názoru je na tom ale mír stejně jako víra. Obě věci jsou dar, který se bohužel neobjeví v srdci nás všech.

Článek asi zakončím jedním mým starým facebookovým statusem, na který jsem si teď vzpomněla.A taky něčím trochu vtipným, obrázkem, který jsem malovala tenkrát snad ještě na základce při výtvarce. :D

Smutný je, že i v 21. století se snaží někteří lidé řešit spory válkou. Smutnější je, že takoví lidé vládnou. Na světě přece nemusí být vítěz a poražený, ale lidé a národy, které jsou si rovny. Kdy si lidé uvědomí, že největší zbraní je slovo a největší výhrou je bratrství a kompromis? Hádat se a válčit umí každý, přiznat svou chybu, ustoupit, podat si ruce a domluvit se - to je to pravé hrdinství.


Díky všem, co dočetli a čekám smršť komentářů o tom, jak hloupá ideologie pacifismus je, protože jsem zvyklá na to, že když někde zveřejním své politické názory a zásady, většinou se mě snaží někdo ukamenovat za to, že jsem naprosto pitomá..

Vaše pacifistka Ginger White
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 RaTTvs. RaTTvs. | Web | 25. července 2016 v 12:35 | Reagovat

"Genocida existovala od úsvitu historických časů neméně než v naší době. Jak může být nelidskost tak banální a přitom vždy znovu překvapuje? Zatímco bychom ji měli téměř vždy očekávat, skutečnost je taková, že ji nikdy nečekáme." (Grimaldi - Nelidskost)

Pacifismus je hezká věc, ale obávám se, že jen teoreticky. Rozumově se s tím možná ztotožníme, mě se ta myšlenka taky líbí, ale stačí málo a naše činy to vyvrátí. To není tím, že je lidstvo zkažený, není zlejch lidí, prostě je to lidská přirozenost. A asi to nějakej význam má, že takový jsme. Dějiny přeci píšou vítězové ..

2 Jack Godman Jack Godman | E-mail | Web | 25. července 2016 v 15:44 | Reagovat

Tisíce let se lidé snaží násilně předělat přirozený řád přírody. A nemají žádné předsudky válčit i se samotnou planetou.

Pacifismus koliduje s ideou násilného vnucování myšlenek. Není přirozené se vzájemně zabíjet, ale je přirozené přinutit ostatní sdílet stejnou vizi.

Nakonec, i samotný komunismus byl v prvopočátcích utopickou ideou, která se nakonec zvrhla ve vězeňský systém.

Co se týče samotného pacifismu, tak to není zase tak složité. V našich genech je zakódováno, uchylovat se k nenásilnému řešení. Není tedy vůbec žádné překvapení, že k tomu tvá mysl směřuje, i když jsi k tomu vedena nebyla. Nakonec víra jako taková je stvořena k nenásilným činům (nepleť si víru a náboženství) a sahá daleko do minulosti. Například buddhismus, který sahá daleko před smrt Ježíše Krista, staví svou víru na nenásilné filozofické cestě ducha a mysli k dosažení naprosté čistoty. Na stejném základě byl postaven i Judaismus. Takže mír a harmonie není v dějinách lidstva žádnou novinkou.

3 Ginger White Ginger White | Web | 25. července 2016 v 16:53 | Reagovat

[1]: Právě v tom, že je pacifismus spíše teoretickou záležitostí, s tebou souhlasím. Nemůžu si ale pomoct a jestliže je to chování, jak říkáš, lidskou přirozeností, tak já se jako člověk necítím a nechci žít ve světě, kde to takhle chodí. Bohužel mám asi smůlu.

[2]: Děkuji za komentář, vážím si toho. Líbí se mi tvůj pohled na věc a to, jak si to popsal. Jestliže je ale chtíš po míru a harmonii lidskou přirozeností, jak je možné, že to tak nechodí?

4 Ginger White Ginger White | Web | 25. července 2016 v 16:53 | Reagovat

* chtíč :D

5 Jack Godman Jack Godman | E-mail | Web | 25. července 2016 v 18:03 | Reagovat

[3]:: problém je právě v tom, co jsem napsal výše. Pro lidi je přirozené vnutit stejnou ideu, jakou vnímají oni. Zkusím ti to vysvětlit trochu jinak.

Hitlerova vize byla celkem jasná. Určitá forma vyčištění lidské rasy. Jeho postoj se týkal celého Německa. Ovšem myslíš si, že všichni, kdo byli původem Němci, s Hitlerem sdíleli jeho vizi? Někteří možná, ale drtivá většina prostě situaci přijala tak, jak jim byla předložena. Někteří možná jeho slovům i uvěřili a zbytek si prostě hleděl svého, protože zkrátka neměli jinou možnost. Ale to, že jeden člověk masově zmanipuloval masy, ještě neznamená, že všichni uvažovali stejně.

Jakýkoli vládní systém je předurčen k tomu, aby jeden nebo více zvolených jedinců vedlo celý lid.
Ty vnímáš celistvost lidství, ale lidství není o tom, že několik zkorumpovaných úředníků okrádá chudé a ti si to pod pohrůžkou násilí musí nechat líbit. Lidství je tvořeno každým jedincem individuálně. Pohlížej na lidi jako na jedince. Každý má své touhy, své sny, své naděje. A jsem si jistý, že kdybys prošla všechny lidi na světě, více jak 60% z nich by ti řeklo to stejné. Netouží po válce, chtějí mír a klid. Chtějí žít v harmonii.

6 Ginger White Ginger White | Web | 25. července 2016 v 19:04 | Reagovat

[5]: Teď je mi jasnější, co si tím chtěl říct. Není pravda, že vnímám celistvost lidství. Dělím lídstvo na individuální jedince a vím, že každý má svoje názory a věří svým věcem. Problémem je to, že 60% lidí nebo více netouží po válce a chtějí mír a klid. Ale co mohou dělat proti násilí těch ostatních, kteří takové ideologie nepodporují?

Chtěla jsem vlastně celým článkem říci, že mě osobně přijde, že přestože je pro spoustu lidí mír přirozený, v dnešní době to vypadá, jako by to bylo naopak, a to je to, co mě mrzí. Jak psal RaTTvs., dějiny píší vítězové a bohužel většinou násilím. A spoustu lidí, přestože by žili mnohem radši v míru, podporují raději ty násilné vítěze, neboť je to jednodušší, než ty, kteří hlásali mír, ale prohráli.

Snad jsou moje myšlenky tak nějak správně vyjádřené a pochopitelné. Je to samozřejmě můj názor, a co já vím, pravda může být úplně někde jinde, ale já to takto vidím. :)

7 Jack Godman Jack Godman | E-mail | Web | 25. července 2016 v 19:35 | Reagovat

[6]:: Svět je více izolovaný a všechno je převáděno na peníze/ekonomiku. Média ukazují jen to co chtějí a když už slyšíš o názoru, pak obvykle jako o názoru celého národa. To jsou důvody toho, proč všechno vypadá, že lidé netouží po harmonii. Nikdo se je na to neptá, zkrátka lidé se musí podřídit své vládě.
Ano, přiznám se, že tohle mě také trochu trápí. Ten, kdo se vyšší ideologii odmítne podvolit, tak s ním bude jednáno jako se zrádcem. Ale to jsou už všechno manipulativní způsoby vlád (strach, izolace, tresty, omezení informací, atd).
Civilizace je z dlouhodobého hlediska neudržitelná. Ale lidé, ti přežijí vždy.

Dějiny nepíší vítězové. To je jeden z nejrozšířenějších mýtů. Dějiny píší zbabělci a vždy je psali. Protože jsou jediní, kteří válku přežijí :)

8 Ginger White Ginger White | Web | 25. července 2016 v 19:52 | Reagovat

[7]: Lidé se musí podřídit své vládě.. Pravda. A média? To je také téma samo o sobě a další věc, proč nechci moc věcí, například těch politických, tak moc rozebírat, protože si nikdy nemůžu být jistá, že informace, které ke mně doputují, jsou pravdivé a celistvé.

Lidé, ti přežijí vždy a dějiny píší zbabělci, protože jsou jediní, kteří válku přežijí. :) To je výborně napsané.

9 RaTTvs. RaTTvs. | Web | 25. července 2016 v 20:17 | Reagovat

Za "zlo" nemůže jen pár vyvolenejch zločinců, vláda, režim, nějaký random bestie. Za to můžou i ty nejobyčejnější lidi. Všichni. Ti to podporujou, ti to vykonávají, ti to udržují v chodu, ať už se souhlasným pokyvováním hlavou, s vidinou nějakýho dobře placenýho teplýho místečka nebo ve strachu o svůj život. Vůdci si málokdy špiněj ruce.
A kdo vlastně určí, co je správně a co ne? Za každým režimem stojí skvělej a správnej nápad pro dobro lidstva.

A pokud dějiny píšou zbabělci, pak jsou to ti, kdo zvítězili, neodporuje to mojí myšlence. :)

10 Jack Godman Jack Godman | E-mail | Web | 25. července 2016 v 21:12 | Reagovat

[9]::Zbabělci nutně nemusí stát na straně vítězů, ale v jádru máš pravdu.S trochou nadsázky se dá říct, že ti kdo přežijí, jsou ti, kteří zvítězí.

Dobrá. Píšeš, že ti kdo jen přihlíží a přikyvují jsou stejně vinni, jako ti, kteří ideu stvoří. Tak to lze také brát, ale je to možná až příliš kritické.
Co se stane, když ti, kteří chtějí žít v míru a harmonii, vezmou zbraně a půjdou bojovat? Na jednu stranu se dá sice říci, že bojují za svou myšlenku. Jenže když ti, kteří chtějí mír, začnou bojovat a zabíjet, zhroutí se celá ta myšlenka i s nadějí. Tady bych citoval autorku "Násilí plodí jen další násilí."  A má pravdu, pokud se uchýlíme k násilnému řešení, bude výsledek opět jen další násilné řešení. Nekonečná spirála nenávisti, pomsty a zabíjení. Jak chceš dosáhnout míru, když produktem bude násilí?

Co je špatné a co je správné, to je jiná. Nicméně, lidská mysl má obrovskou rezervu a potenciál. Asi bych se nebál říct, že používat mysl a intelekt je správná cesta, jak rozeznat, co je pro lidi a svět dobré a co je naopak špatné.

11 Ginger White Ginger White | Web | 25. července 2016 v 22:17 | Reagovat

[9]: , [10]: Chtěla jsem přesně napsat to, že když to vezmeme tak, že ti kdož přežijí válku, jsou jejími vítězi, tak máme pravdu všichni.

A ano, je to prostě tak, že pokud se použije násilí, vede to k dalšímu násilí a mnohdy ještě horšímu. A celá ideologie míru padá, pokud se k jeho nastolení použije násilí. Pokud by přece jen vzešel mír z násilí, tak to není ten mír a ta harmonie, kterou si ve skutečnosti přejeme.

Lidská mysl má určitě obrovský potenciál a co já vím. Možná, že má Jack Godman pravdu, že její použití by mohla být správná cesta k rozeznání toho, co je pro lidi dobré a co ne. Těžko se ale hledá kompromis, který by byl dobrý pro všechny. Vždy se najde někdo, komu daná situace nevyhovuje, ten se pak musí přizpůsobit většině. To je zase naopak spirála nespokojenosti, která by zase znovu mohla vyvolat spirálu násilí, jestli víte, co tím myslím.. Snad jsem se do těch myšlenek moc nezamotala. :D

12 RaTTvs. RaTTvs. | Web | 25. července 2016 v 22:33 | Reagovat

[10]:
Je pravda, že lidská mysl má obrovskou rezervu a potenciál. Ale stačí nějaká touha, nějaká kritická situace, kdy se člověk cítí ohroženej, a všechno tohle zahodí, jen aby si splnil svou touhu nebo vyvázl z tý situace bez úhony. A není to tím, že je to špatnej nemorální člověk. Prostě to je jenom člověk. Patří to k němu a nemůžeš to jen tak vzít a zahodit. Nemůžeš trvale potlačit svoje pudy a lidskou podstatu. Respektive můžeš, ale asi by to mělo opačnej efekt než mír. Tudíž si myslím, že chtít dosáhnout nekonečnýho celosvětovýho míru a harmonie je vlastně proti přirozenosti člověka (i když to zní líbivě, nemuset se bát o kejhák). Vždycky budeš chtít pro svoje společenství dostatek, pokud tohle chtěj všichni, musej se o ten dostatek zákonitě poprat. Soutěživost aspoň vytřídí silnější, chytřejší a zdravější jedince, což je prostor pro evoluci.
Mír a válka, Násilí a soucit. Prostě se to vždycky bude střídat. Stejně jako radost se smutkem.

(Neříkám, že se to nemůže nějak změnit, ale v nejbližších stoletích to nepředpokládám. :))

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama